Pískovcové sklepy

Od 1. 7. 2020 bude expozice i s ohledem na situaci kolem koronaviru pro návštěvníky zpřístupněna bez průvodce. Vkládáme ve vás velkou důvěru a věříme, že budete dodržovat níže uvedená pravidla a my budeme moci více času věnovat rozvoji nových expozic místo úklidu a nápravám věcí poškozených. Vstup do sklepů a přilehlých venkovních prostor je na vlastní nebezpečí.

Návštěvní řád expozice pískovcových sklepů ve Zderazi  a Zderazského domečku

Nevíme přesně, kdy sklepy vznikly. Jisté je, že v polovině 19. století, kdy bylo ve Zderazi přes 600 obyvatel v 94 domech, obvykle bydlelo i několik rodin v jedné místnosti. Proto se asi uchylovali k bydlení ve sklepích, kolem nichž si přistavovali různé přístřešky a přístavby. Později si nad nimi nebo vedle nich postavili drnové nebo roubené chalupy, které během času přestavovali až do dnešní podoby. Podle některých názorů mohly být vytesány v době 30-ti leté války jako úkryty pro úrodu a majetek před vojskem a teprve později byly některé z nich využity pro bydlení. Před vydáním tolerančního patentu (r. 1781) mohly být využívány k tajným obřadům a setkáním nekatolického obyvatelstva, které bylo v našem kraji poměrně silně zastoupeno. Podle ústního podání je u čp. 39 velký sklep, který má uprostřed sloup a okolo vytesaná sedátka. Kolem sloupu tančili prý Adamité.

pískovcové sklepy

Lidé tak říkali helvétům (viz. Teréza Nováková, román Děti čistého živého). Zasypán byl v padesátých letech 20. století. Některé sklepy sloužily jako dílny. U čp. 45 je v pískovci vytesaná kovárna s výhní (datovaná 1821). Pracoval v ní kovář Leopold Svoboda. U čp. 87 je sklep o třech místnostech, jedna má okna. Jeden sklep je zatesán o podlaží níž. U čp. 32 jsou vedle vchodu do sklepa vidět záseky na sloupky a trámy sušárny ovoce. Čp. 88 mají 3 sklepy, jeden s okny. Stěna jedné obytné místnosti domu je vytesaná v pískovci. Sklep u čp. 99 je dnes znovu využíván jako obytná místnost rekreační chalupy. Některé sklepy mají vytesané různé poličky, výklenky, sedátka, průhledy, záseky pro trámky a prkna. Nad vchody je vidět záseky pro trámky přístřešků. Uprostřed nebo v rohu mají kruhové větrací otvory o průměru 20–30 cm. Sklepy u čp. 37 a 107 byly vytesány až v polovině 20. století.

pískovcové sklepy

Některé sklepy mají datování, většinou z druhé poloviny 19. století. Neví se přesně kolik sklepů je zasypaných a odstřelených. Do současnosti se z původních přibližně 50 sklepů dochovalo 27. Čtyři z nich jsou zpřístupněné veřejnosti, ostatní jsou v soukromém vlastnictví. Některé sklepy jsou součástí nemovitostí, další se nacházejí na volném prostranství. Většinou slouží k uskladnění ovoce a zeleniny.

Skalní obydlí s chlévem

Největším zpřístupněným sklepem je skalní obydlí s obytnou částí a chlévem (zpřístupněn 2003). Dominantou obytné místnosti je replika dobových hliněných kamen. Světnice je dále vybavena nábytkem a předměty dle dochovaných historických záznamů. Sklepy byly k bydlení užívány celoročně. Je v nich po celý rok konstantní teplota. Nevýhodou však je vysoká vlhkost. Proto jejich obyvatelé v letních měsících často nocovali pod širým nebem. Menší místnost sloužila jako chlév pro zvířectvo. V zimě v něm zdejší obyvatelé zavěšovali své ratolesti pod strop nad zvířata, protože jim tam bylo v době spánku nejtepleji. Z venkovní strany skalního obydlí vedle vchodu jsou patrné záseky na sloupky a trámy sušárny ovoce.

Expozice dochovaných sklepů

Vedle rumpálu je zpřístupněn menší sklep, který od roku 2008 nabízí návštěvníkům obce expozici fotografií dosud dochovaných sklepů.

Pískovcový sklep s opukovou klenbou

V roce 2016 byl objeven a obnoven další ze sklepů. Je ukázkou šikovnosti a vynalézavosti našich předků, kteří vykopaný sklep v pískovci prodloužili opukovou klenbou. O obnovení sklepu se nejvíce zasloužili místní mladí hasiči. U sklepu byla dodělána klenba a osazeny nové vstupní dveře.

Sklípek skřítka Zderadáka

Tak jako mají Krkonoše Krakonoše a Orlické hory Rampušáka, máme i ve Zderazi skřítka Zderadáka. Je to menší mužíček, který dobrým lidem pomáhá a zlým tropí všelijaké zlomyslnosti a žerty. Často pomáhal chudým skalákům v lomu, proto drží v ruce kamenické kladivo a má i zástěru a boty jaké nosili zdejší kameníci. Bydlí a schovává se ve zderazských sklepích. Je to prý potomek zemana Zderada, který obec založil.

Zderazský domeček

V roce 2007 byl zpřístupněn Zderazský domeček, ve kterém je malá expozice zabývající se historií naší obce. Nachází se v budově bývalé mandlovny a je volně přístupný o prázdninách a víkendech. Je zde spousta zajímavých předmětů, které věnovali místní občané. Každoročně zde probíhá velikonoční výstava výrobků dětí ze Základní a mateřské školy Perálec.

Otevírací doba:

duben, květen, červen, září, říjen so, ne, sv 9 - 17 hod.
červenec, srpen denně 9 - 17 hod.

Vstup v jiný čas po předchozí telefonické domluvě na tel. 607 115 384 František Zavoral starosta obce nebo e-mailem info@obeczderaz.cz nejpozději týden předem.

Vstupné dobrovolné 

(Bude použito na financování oprav a rozšíření expozice)

Doporučené vstupné

Dospělí          40 Kč
Děti                20 Kč

Další informace:

  • Turistické vizitky možné zakoupit v prodejně Jednoty, nebo na obecním úřadě
  • Turistická vizitka č. 3761 
  • GPS: 49°49'36.829"N, 16°6'1.378"E

 

pískovcové sklepy

Kontakt:

  • provozovatel a vlastník: obec Zderaz
  • kontaktní osoba: František Zavoral
  • tel.: 607 115 384
pískovcové sklepy