Pískovcové sklepy

Nevíme přesně, kdy sklepy vznikly. Jisté je, že v polovině 19. století, kdy bylo ve Zderazi přes 600 obyvatel v 94 domech, obvykle bydlelo i několik rodin v jedné místnosti. Proto se asi uchylovali k bydlení ve sklepích, kolem nichž si přistavovali různé přístřešky a přístavby. Později si nad nimi nebo vedle nich postavili drnové nebo roubené chalupy, které během času přestavovali až do dnešní podoby. Podle některých názorů mohly být vytesány v době 30-ti leté války jako úkryty pro úrodu a majetek před vojskem a teprve později byly některé z nich využity pro bydlení. Před vydáním tolerančního patentu (r. 1781) mohly být využívány k tajným obřadům a setkáním nekatolického obyvatelstva, které bylo v našem kraji poměrně silně zastoupeno. Podle ústního podání je u čp. 39 velký sklep, který má uprostřed sloup a okolo vytesaná sedátka. Kolem sloupu tančili prý Adamité.

pískovcové sklepy

Lidé tak říkali helvétům (viz. Teréza Nováková, román Děti čistého živého). Zasypán byl v padesátých letech 20. století. Některé sklepy sloužily jako dílny. U čp. 45 je v pískovci vytesaná kovárna s výhní (datovaná 1821). Pracoval v ní kovář Leopold Svoboda. U čp. 87 je sklep o třech místnostech, jedna má okna. Jeden sklep je zatesán o podlaží níž. U čp. 32 jsou vedle vchodu do sklepa vidět záseky na sloupky a trámy sušárny ovoce. Čp. 88 mají 3 sklepy, jeden s okny. Stěna jedné obytné místnosti domu je vytesaná v pískovci. Sklep u čp. 99 je dnes znovu využíván jako obytná místnost rekreační chalupy. Některé sklepy mají vytesané různé poličky, výklenky, sedátka, průhledy, záseky pro trámky a prkna. Nad vchody je vidět záseky pro trámky přístřešků. Uprostřed nebo v rohu mají kruhové větrací otvory o průměru 20–30 cm. Sklepy u čp. 37 a 107 byly vytesány až v polovině 20. století.

pískovcové sklepy

Některé sklepy mají datování, většinou z druhé poloviny 19. století. Neví se přesně kolik sklepů je zasypaných a odstřelených. Při výkopových pracích plynofikace byl náhodně objeven u čp. 39 zasypaný sklep, o kterém nikdo z pamětníků nevěděl. Takových sklepů může být více. Všechny sklepy jsou na bývalých nebo současných obecních parcelách.

 

Otevírací doba:

duben, květen, září, říjen so, ne 10, 13, 15
červen, červenec, srpen út - ne 10, 13, 15

 

Mimo otevírací dobu lze sklepy zpřístupnit po telefonické domluvě minimálně 1 den předem!

 

Vstupné:

DOSPĚLÍ          40 Kč
DĚTI                 20 Kč

* děti ve věku 6 -15 let

 

Další informace:

  • Turistická vizitka č. 3761
  • GPS: 49°49'36.829"N, 16°6'1.378"E

 

pískovcové sklepy

Kontakt:

  • průvodce: tel.: 721 906 840
  • provozovatel a vlastník: obec Zderaz
  • kontaktní osoba: František Zavoral
  • tel.: 469 811 741
pískovcové sklepy