Zchátralé studánky v Maštalích mohou vyhrát opravu, podpořte je svým hlasem

Hlasujte v soutěži Živé studánky

Horko k padnutí a v batohu posledních pár mililitrů vody ušetřených na nejhorší časy. Každého cestovatele potěší, když v takové chvíli narazí na osvěžující vodní pramen. Ne vždy vás ale studánka svým vzezřením láká. To je případ i dvou maštalských pramenů „Pod Cikánkou“ a „Džberka“, které jsou letos zařazené v soutěži Živé studánky. Výhru ve formě opravy by si skutečně zasloužily. Od obou je to do nejbližší hospody ještě pořádná štreka, tak hlasujte – zachráníte nejenom studánky, ale i všechny vyprahlé poutníky. Příležitost máte do 30. června.
 

Chci dát hlas studánce Pod Cikánkou: http://www.zivestudanky.cz/studanka/pod-cikankou.html
Chci dát hlas studánce Džberka: http://www.zivestudanky.cz/studanka/dzberka.html

 

Pod Cikánkou

studánka Pod Cikánkou

 
Studánka Pod Cikánkou vyvěrá v oblasti přírodní rezervace Toulovcovy Maštale nedaleko obce Jarošov. Jméno nese podle skalního útvaru Cikánka, ze kterého je úchvatný výhled do celého kraje. Narazíte na ni, když kousek sejdete z červené turistické trasy. Studánka by potřebovala opravit uložení pískovcových kvádrů, kterými je obložena. Úplně chybí kamenný blok, který má studánku zastřešovat. Obnovit by chtěl také odtok a bezprostřední okolí pramene.

Džberka

studánka Džberka

 
Blízko Vranic se nachází studánka Džberka. Tu naleznete přímo na červené turistické trase vedoucí skrz Toulovcovy Maštale. Vydatný pramen přináší každý rok osvěžení mnoha turistům směřujícím ke skalnímu úkrytu bájného loupeživého rytíře Toulovce. Studánka naposledy prošla rekonstrukcí v roce 2007. Teď už opět zarůstá bujnou okolní vegetací. Dřevěná stříška, která ochraňuje pramen, rychle chátrá a bylo by potřeba ji obnovit. Přítok i odtok je nutné vyčistit a upravit.

Živé studánky

Projekt Živé studánky pomáhá obnovovat chátrající studánky v sedmi krajích České republiky již druhým rokem. Jedná se o soutěž, kterou pořádá Toma, známá česká značka balených pramenitých vod. Ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody jsou vybrány studánky vhodné k rekonstrukci. Studánka, která od svých příznivců získá největší počet hlasů, se dočká opravy. Také na hlasující čekají zajímavé ceny. Zapojit se do soutěže můžete i vy: http://www.zivestudanky.cz/. Která studánka si podle vás zaslouží opravu nejvíce?