Mikroregion

Kultura

Kultura

V obcích mikroregionu působí řada spolků, svazů a klubů. Téměř v každé z členských obcí působí sbor dobrovolných hasičů, dále pak jsou to spolky sportovního a kulturního zaměření, organizace s přírodní tematikou, církve a ostatní organizace zaměřené na děti, ženy, muže a rodiny. Tyto spolky zajišťují pro místní obyvatele různé kulturně společenské a sportovní akce jako jsou například karnevaly, plesy, výstavy, různá sportovní klání, atd.

Mezi významné kulturně společenské akce ve městě Proseč patří například Městské slavnosti s jarmarkem, Den řemesel, kino, Proseč Terézy Novákové a Malá Proseč Terézy Novákové, výstava chovatelů a živý Betlém.

Významné kulturně společenské akce se konají i v ostatních obcích. Jsou to Setkání rodáků, Setkání obcí a další.

Kulturní zařízení

Kulturní zařízení mají obce Perálec, Proseč, Zderaz, Budislav a Poříčí u Litomyšle, středisko pro volný čas dětí a mládeže je v obci Perálec a Zderaz. Centrem kulturního života jsou také knihovny, které jsou zdrojem informací a podílejí se svými aktivitami také na trávení volného času nejen dětí a mládeže. 

Významné osobnosti spjaté s mikroregionem

Teréza Nováková – česká spisovatelka, která si v Proseči zakoupila dům, žila zde a napsala zde své romány a povídky (Děti čistého živého, Drašar, na Librově gruntě,..) a také její syn Arne Novák, literární kritik a profesor dějin československé literatury.

Bratři Mannové – němečtí, světově uznávaní spisovatelé, kteří po převzetí moci nacisty museli oba se svými rodinami svou zemi opustit. Požádali v Čechách o udělení domovského práva a byla to Proseč, která jim jako jediná vyšla vstříc. Roku 1935 zde získal domovské právo Heinrich Mann s rodinou a o rok později také Thomas Mann, nositel Nobelovy ceny za literaturu, se svojí rodinou. Tímto krokem jim zastupitelé Proseče zachránili pravděpodobně život.

Alois Metelák – významný sklář, architekt, návrhář a malíř, narodil se v Martinicích.

František Josef Čečetka - narozen v Nových Hradech, český spisovatel historických námětů (romány, dramata, o české kultuře) i děl pro děti a mládež.

Bratři Čapkové – (Karel Čapek a Josef Čapek) – Budislav, Dům bratří Čapků (Dům spisovatelů), byl postaven v roce 1938 z podnětu Karla Čapka a podle projektu jeho bratra Josefa. Karel Čapek, zakladatel Českého PEN klubu a bytostný demokrat, byl hlavním aktérem manifestačně protifašistického 16. Světového kongresu PEN klubů, který se konal v Praze v roce 1938. Výtěžek kongresu s finančním přispěním Karla Čapka dal vzniknout domu, který byl určen pro práci, setkávání i odpočinek českých spisovatelů. Sám Čapek se stavby nedožil, ale z úcty k němu je dům dodnes spojován s jeho jménem. V roce 2000 byl objektu zaslouženě udělen status kulturní památky.

Bohuslav Martinů – český hudební skladatel, který se narodil v Poličce a do Proseče pravidelně přijížděl na návštěvy za Bernardem Kosinerem.

Bernard Kosiner – básník, prozaik, umělecký kritik – jeden ze zakladatelů české rozhlasové kritiky, žil v Proseči, do Proseče dovedl celou řadu osobností tehdejšího uměleckého života, jeho švagr byl Rudolf Fleischmann (iniciátor udělení domovského práva pro bratry Mannovi).

Jan Theodorich Doležal – český lesnický buditel a spisovatel, narodil se v myslivně na Posekanci, byl první český lesnický redaktor, od r. 1872 začal vydávat první český lesnický časopis Háj. Působil v Krucenmburku, vychovával a vyučoval lesní praktiky. Zasloužil se významně o rozvoj české lesnické literatury a povznesení úrovně lesnictví. Přispíval do četných časopisů a naučných slovníků. Je to velká osobnost českého lesnictví. Na myslivně je dodnes pamětní deska.

Milena Grenfell-Baines – je jedním z Wintonových dětí, tedy dětí, které sir Nicholas Winton zachránil před nacisty. Od roku 1939 žije ve Velké Británii, ale část dětství prožila v Proseči. V zahraničí velmi propaguje českou kulturu. Zasloužila se mimo jiné například o to, že česká remoska prorazila i do anglických kuchyní.